seo copywriter <copywriter webwriter


Teksty na stronę internetową - 3000 znaków
Staż, czyli nauka zawodu w praktyce
Nie od dziś wiadomo, że dla potencjalnego pracodawcy największe znaczenie ma nie to, gdzie się uczyliśmy, tylko to, jak wiele potrafimy zrobić. W końcu miarą przydatności pracownika są jego umiejętności praktyczne, ale ich nabycie nie jest niestety proste. Nie jest zresztą tajemnicą, że niemal każda firma, szukająca pracowników, oczekuje od kandydatów doświadczenia w zawodzie, a właściwie jedyną szansą, by je zdobyć, jest staż.

Nie sposób jednak powiedzieć, że odbycie stażu zawodowego jest formalnością. Należy to raczej postrzegać jako szansę dla młodych ludzi, którzy nie mieli jeszcze okazji do zarabiania poważnych pieniędzy w wyuczonych zawodach, ale bez doświadczenia nie czują się na siłach, by podjąć odpowiedzialną pracę. Jak może wyglądać staż? Nie da się ukryć, że staż może przyjmować wiele form. Najpopularniejszą wersją jest trafienie młodej osoby pod skrzydła mentora, który przekazywanym przez siebie doświadczeniem wpaja nam nie tylko podstawy wykonywania danego zawodu, ale także przekazuje wartościowe rady dotyczące poszczególnych aspektów pracy zawodowej. Nie jest to jednak jedyne możliwe rozwiązanie. Niezależnie od tego, jak wygląda dany staż, może on być płatny lub bezpłatny. Nie odbywa się on jednak, jak się niekiedy sądzi, na podstawie umowy o pracę, wobec tego nie podlega też regulacjom na mocy kodeksu pracy. Bardzo różnie ma się także sytuacja w kwestii czasu trwania stażu. Korporacja czy mała firma?
Zależnie od tego, w jakiej branży chcemy pracować, powinniśmy dostosować nasze priorytety co do firmy, w której chcemy odbyć praktykę zawodową. Wbrew pozorom, stosunkowo często zdarza się, że osoba odbywająca staż w danym przedsiębiorstwie zostaje tam potem zatrudniona i spędza w nim niekiedy długie lata, nie powinien to więc być wybór pochopny. Z jednej strony mamy więc do wyboru korporacje, które wychodzą nam na przeciw z bardzo usystematyzowanym programem, który co prawda nieco bagatelizuje charakter pojedynczego człowieka, ale też pozwala nam swobodnie podchodzić do naszych zadań, wiedząc, że inni stażyści odgrywają bardzo podobną rolę.
Ubiegając się o staż w małej firmie musimy liczyć się z tym, że będziemy traktowani indywidualnie, a tutaj wyłącznie od osoby odpowiedzialnej za nas będzie zależeć, czy będziemy uczestniczyć w interesujących działaniach firmy, czy też zostaniemy oddelegowani do mniej pasjonujących zadań.
Czy warto? Nie tylko przedsiębiorcy wiedzą, że doświadczenie zawodowe jest dzisiaj na wagę złota. Studia, czy też szkoła zawodowa lub technikum, jakkolwiek ważne, nie przygotowują do pracy w stu procentach, dlatego, jeśli chcemy z impetem wejść na rynek pracy, dobrze jest odbyć staż choćby po to, by poznać branżę od środka. Jeśli zdecydujemy się aplikować do wybranej przez nas firmy i będziemy mieli nieco szczęścia, być może uda nam się także trochę w ten sposób zarobić. W każdym razie zdobycie doświadczenia jest jedyną szansą na to, by konkurować z osobami, które już nim dysponują, a staż jest bardzo wygodną i, trzeba przyznać, stosunkowo łatwą formą nauki zawodu.